Terviseamet on koostanud soovitused koolidele ja koolieelsete lasteasutuste juhtidele seoses COVID-19 haiguse levimusega maailmas. Palume Teil levitada soovitusi enda hallatavates haridusasutustes.

Kõige olulisem on viiruse leviku tõkestamisel kiire infovahetus erinevate ametkondade vahel ning tasakaalustatud, tõenduspõhise info ja käitumisjuhiste jagamine elanikkonnale.

Tulenevalt epidemioloogilisest olukorrast maailmas, soovitab Terviseamet teavitada lastevanemaid, kes käisid puhkamas kõnealuse viiruse suurema levikuga paikades. Võimalusel soovitatakse neil viibida koos lastega 14 päeva kodus ja jälgida perekonna tervislikku seisundit.

Lapsevanematel, kelle laps ettevaatusabinõuna koju jääb, palume teavitada sellest õppeasutust. E-õppe vahendeid kasutades on võimalik korraldada sellel ajal individuaalõpet kodustes tingimustes.

Haridus- ja Teadusministeerium kutsub üles haridusasutuste juhte ja pidajaid jälgima olukorda oma asutuses ning tegutsema vastavalt olukorrale, järgides Terviseameti soovitusi. Kool hindab koos pidajaga, kas olukord asutuses vajab sekkumist ning tegutseb nende volituste piires, mille sätestab Põhikooli- ja Gümnaasiumiseaduse § 45.

Anname teada, et hetkel ei nõua olukord erakorralisi meetmeid haridusasutustes, kuid arvestades ka grippi haigestumise hooajalist tõusu, palume Teil pöörata olulist tähelepanu piisknakkuste ennetusmeetmetele. Kõige värskema info viiruse leviku ja selle tõkestamise kohta leiab Terviseameti kodulehelt

Haridus- ja Teadusministeerium jälgib olukorda ja vastavalt vajadusele edastame täiendavat infot. Kutsume haridusrahvast ja kõiki teisi üles säilitama rahulikku meelt ning tegutsema läbimõeldult ja värskele ametlikule teabele tuginedes.

Soovitustega saate tutvuda siin

 

Tervise Arengu Instituudi tervisekalendri fookuses on kõige kibedamal viirusnakkuste levimise ajal käte hügieen.

Ehkki me ei näe baktereid ja viirusi palja silmaga, elutseb näiteks sõrmeküüne all neljakordse Eesti rahvaarvu jagu mikroobe (ca 5,36 miljonit), sõrmuse all aga kogu Euroopa Liidu liikmesriikide elanike arvu jagu ehk 492 miljonit mikroobi. Umbkaudu 80% nakkustest levib käte kaudu.

Põhjalik ja sage käte pesemine on meedikute hinnangul kõige olulisem ja ka kõige hõlpsam viis haigustekitajatest vabanemiseks.

Töökohal on mitmeid  ehk esmapilgul üllatavaid kohti, kus leidub rohkesti viiruseid ja baktereid.

Viimaste aastate uuringute toel võib väita, et ainuüksi töölaual on 400 korda rohkem baktereid, kui nt tualeti prill-laual. Laualt käib päeva jooksul läbi väga erisuguseid isiklikke või siis ka muid esemeid – (käe)kott, võtmed, kohvitass, enda või kolleegi telefon, pastapliiats jne. Neil kõigil on eelnev pikk „reisi- ja saastumise ajalugu“.

Lisaks on töökohal mitmeid teisi saastunud paiku – ukselingid, trepikäsipuud, valgustuse lülitid, puhkeruumis ja mujal töökohal ühiskasutusel olev tehnika, nagu nt koopiamasinad, printerid või väiksemad abivahendid, mida paratamatult tuleb kätega puudutada; või siis puhkeruumis olevad toidu säilitamiseks ja soojendamiseks mõeldud aparaadid ja nende osad (külmkapi uks, veekeedukannu sang, mikrolaineahju või pliidi nupud jne).

Kõige tõhusaim viis enese kaitsmisel erinevate viirushaiguste eest on pesta käsi.

Palun tuletage nii kolleegidele kui ka lastele meelde käte pesemise vajalikkust.

Kuidas täpsemalt käsi pesta, loe edasi siit.